Uređaji snimaju signale koji potiču iz jezgara vodonika (protona) koje se nalaze u molekulima ljudskog tijela koje je postavljeno u snažno magnetno polje. Naš stručni tim vrši i najzahtjevnije preglede uz pomoć uređaja Toshiba Vantage Elan snage 1,5 T.
U toku pregleda pacijent se nalazi u snažnom magnentom polju, svi pacijenti sa metalima unutar tijela, poput metaka, šrapnela ili drugih metalnih stranih tijela neće biti u mogućnosti da se podvrgnu ovom dijagnostičkom modalitetu. Ovo takođe može podrazumijevati medicinske uređaje, poput kohlearnih implantata, klipseva i pejsmejkera. Pacijenti sa endoprotezama (najčešće kukova) i različitim fiksatorima prije ulaska u magnetno polje moraju imati pismenu potvrdu (karton) o sastavu samog implanta.
Posebna briga je potrebna kod trudnica, u slučaju kada je neophodna aplikacija paramagnetnog kontrastnog sredstva koji sadrži metal gadolinijum jer isti prolazi kroz placentu u plod i postoji sumnja da ga može oštetiti. Obzirom na navedeno, žene kod kojih postoji mogućnost trudnoće trebaju to napomenuti prije snimanja.
Dojenje nije kontraindikacija za pregled MR-om, ali ukoliko se koristi kontrast, savetuje se stopiranje dojenja u naredna 24h.
U zavisnosti od organa ili regije tj. interesne zone dužina pregleda je varijabilna. Pregled može trajati od 15-20 minuta pa do sat vremena. Po dolasku u bolnicu, ljekari mogu tražiti od pacijenta da se presvuče u haljinu/mantil. Kako se koriste magneti, presudno je da u skeneru nisu prisutni metalni predmeti. Doktor će tražiti od pacijenta da ukloni metalni nakit ili dodatke koji mogu ometati mašinu. Pojedinci koji imaju strah od zatvorenog prostora trebali bi obavijestiti ljekara. Često im se mogu dati lijekovi prije MRI kako bi se postupak snimanja učinio ugodnijim. Pacijenti će ponekad primiti injekciju intravenske (I.V) kontrastne tečnosti za poboljšanje vidljivosti određenog tkiva koje je relevantno za skeniranje. Radiolog će razgovorati sa pacijentom o cijelom postupku pregleda, dati odgovarajuća uputstva i odgovoriti na sva pitanja koja pacijent ima, kako bi snimanje bilo uspješno. Nakon što uđe u sobu za skeniranje, radiološki tehničar će pomoći pacijentu da se smjesti adekvatno na sto skenera. Na raspolaganju će Vam biti čepići za uši ili slušalice za slušanje muzike radi uklanjanja glasnih zvukova skenera. Jednom kada uđe u skener, radiološki tehničar će komunicirati s pacijentom preko interfona kako bi se uvjerio da im je ugodno. Skeniranje neće započeti dok pacijent ne bude spreman. Tokom skeniranja od vitalnog je značaja da ostanete mirni. Svaki pokret će poremetiti slike, slično kao kamera koja pokušava da napravi sliku pokretnog predmeta. Glasni zvukovi koji se čuju stižu iz skenera. To je potpuno normalno. Zavisno od tehnike, ponekad je možda potrebno da pacijent na kratko zadrži dah. Ako se pacijent tokom postupka osjeća neugodno, putem interfona može razgovarati s radiološkim tehničarom i zatražiti da se skeniranje zaustavi.
Nakon pregleda, radiolog će pregledati slike kako bi se uvjerio u kvalitet snimka. Ako je radiolog zadovoljan, proces snimanja je završen.
Nuspojave, tj neželjeni efekti MRI pregleda su izuzetno rijetki. Kontrastna boja je jedino sredstvo koja u retkim slučajevima može izazvati mučninu, glavobolju i bol ili peckanje.